WI na Dniu Otwartym UMG - edycja wiosenna

Wydział Informatyki po raz kolejny uczestniczył w Dniu Otwartym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Dnia 7 marca 2025 r. w auli im. T. Meissnera odbyła się wiosenna edycja tego wydarzenia. Na stoisku Wydziału Informatyki na odwiedzających UMG uczniów i nauczycieli czekały różne atrakcje.
Pierwszą z nich był specjalny pokaz Cobota - MOTOMAN Cobot HC10. Jest to sześcioosiowy robot współpracujący o udźwigu 10 kg, produkowany przez firmę Yaskawa. Wspomniany Cobot został udostępniony na Dzień Otwarty UMG przez firmę Robotpol. Cobot był obsługiwany przez pracownika firmy oraz pracowników Wydziału Informatyki. Szczególnie zaangażowany w proces programowania i obsługi Cobota był mgr. inż. Krystian Kozakiewicz. W styczniu br. firma Robotpol podpisała z Dziekanem Wydziału Informatyki prof. dr hab. inż. Ireneuszem Czarnowskim porozumienie o współpracy, które w szczególności obejmuje wsparcie przy tworzeniu nowego kierunku studiów inżynierskich - Informatyka (o profilu praktycznym). W procesie nawiązania współpracy i przygotowań do Dnia Otwartego uczestniczyli także inni pracownicy Zakładu Systemów Autonomicznych WI, z kierownikiem zakładu dr hab. inż. Agnieszką Lazarowską, prof. UMG.
Kolejną niespodziankę przygotowali pracownicy Wydziału Informatyki – asystenci: mgr inż. Mateusz Dampc, mgr inż. Veronika Hordieieva oraz mgr. inż. Juliusz Łosiński. Odwiedzający stoisko WI mogli zobaczyć efekty ich pracy. Uczestnicy wydarzenia mogli sprawdzić, w jaki sposób widzi ich kamera, jak przetwarza obraz, jak odczytuje ich sylwetkę oraz rozpoznaje ją na ekranie. Z wypowiedzi jednego z twórców pomysłu: "(...) Przygotowaliśmy dwa programy rejestrujące obraz z kamery w czasie rzeczywistym. Pierwszy z nich umożliwiał segmentację sylwetki, precyzyjnie wyznaczając kluczowe punkty ciała, takie jak stawy, kończyny, oczy czy uszy. Następnie punkty te były łączone, tworząc strukturę szkieletową ciała. Drugi program identyfikował obiekty na podstawie ich kształtu i zaznaczał poszczególne elementy odpowiednimi kolorami. Oba programy zostały napisane w języku Python, z wykorzystaniem bibliotek do przetwarzania obrazu. Obraz z kamery ulegał przetworzeniu i następnie trafiał do modelu YOLO, który analizował każdą klatkę, identyfikując poszczególne elementy i kształty."
Chętni uczniowie mogli także wysłuchać wykładu wygłoszonego przez mgr Pawła Wolskiego z Zakładu Podstaw Informatyki WI pt. "Podstawy języka JavaScript i jego zastosowania". Wykład dedykowany był zarówno dla początkujących informatyków, jak i opornych laików, którym pozwolił lepiej zrozumieć rolę języków w tworzeniu witryn internetowych za pomocą praktycznych przykładów zastosowań podstawowego kodu.
Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z tego wydarzenia.